Franciszek Kubiak (1934 – 2009) był znakomitym malarzem i pedagogiem. Studia artystyczne ukończył w gdańskiej ASP w 1961 r w pracowniach prof. Stanisława Borysowskiego i Piotra Potworowskiego.

Jako współzałożyciel "Grupy Sieradzkiej" był jednym z pierwszych artystów należących do sieradzkiego środowiska plastycznego.

Aktywnie uczestniczył w licznych plenerach i wystawach poplenerowych oraz w wystawach środowiskowych: w latach 1976-1978 w pokazach "Grupy Sieradzkiej" w Sieradzu, Wieluniu, Zduńskiej Woli, Koninie, Legnicy i Wałbrzychu, następnie w Sieradzkich Prezentacjach Plastycznych, oraz Salonach Wiosennych i Jesiennych w Łodzi.

Brał udział w ogólnopolskich konkursach malarskich: "Kobieta" w Piotrkowie Trybunalskim, "Bielska Jesień" w Bielsku Białej, w konkursie im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Ogólnopolskich Konkursach Malarskich "Triennale z Martwą Naturą" w Sieradzu.

Wystawy indywidualne prezentował w Wieluniu, Zduńskiej Woli i Sieradzu.

Pracę twórczą łączył z pracą dydaktyczną i administracyjną jako wieloletni dyrektor Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli.